5 tipů, jak se zbavit černých teček

Někoho trápí nezkrotně kudrnaté vlasy, někoho pár kil navíc a někoho černé tečky. Objevit se mohou na nose, tvářích, bradě, čele a taky v uchu. Proč?

Důvodů je spousta, ale ten nejpodstatnější je asi zanedbání péče o pleť. Pokud žijete v horách a pleť si denně oplachujete pramenitou vodou z potůčku, černé tečky na nose vás zřejmě netrápí. Pokud ovšem žijete ve městě, kde je okolní ovzduší plné nečistot, jste k černým tečkám náchylnější. Jak to?

Vaše pokožka produkuje zcela běžně kožní maz. Ten je sám o sobě velmi užitečný, protože pleť hydratuje a vytváří na ní ochranný film. Vlivem genetických predispozic nebo třeba špatné životosprávy začne však často vaše pokožka tvořit mazu až přespříliš. Maz se potom vašimi póry doslova dere ven, a jelikož je mastný, velmi šikovně na sebe zachytí všechny okolní nečistoty a na pokožce tak vizuálně vytvoří nehezkou černou tečku. Jak se jich zbavit?

1. Pravidelná péče

Každý večer si pleť důkladně vyčistěte. Kupte si takové ty větší odličovací tampóny, protože těch menších byste spotřebovali tucet. A poctivě se každý večer odličte micelární vodou nebo jiným odličovadlem bez alkoholu. Ano, i když se ve tři ráno vrátíte z flámu. Vaše pleť vám za to poděkuje a vy nebudete za 15 let vypadat jak strašidlo.

2. Peeling

Jednou týdně zařaďte do péče o svou pleť obličejový peeling, který obrousí všechny staré kožní buňky. Pokud se vám nechtějí pořizovat komerční produkty, stejnou službu vám prokáže i třtinový cukr. Stačí si ho dát pár lžiček do mističky, vlézt si do vany nebo sprchového koutu a jemně cukrem pleť masírovat. Po peelingu nezapomeňte na hydrataci v podobě pleťového krému.

3. Tajná zbraň

Pokud to s čistou pletí myslíte opravdu vážně, mrkněte na černou masku s aktivním uhlím od značky Pilaten. Působí na principu exfoliace – to znamená, že na sebe dokáže nalepit kožní maz z ucpaných pórů a během sloupnutí masky maz vytáhnout z pórů ven. Stačí nanést na pleť, nechat 25 minut působit a poté sloupnout i spolu s černými tečkami. Boj proti černým uhříkům nebyl nikdy snazší.

4. Všeho moc škodí

Máte-li sklon k mastnější pleti a většímu množství černých teček na nose, možná jste podlehli radám, že všechno mastné se musí odmašťovat. No… nemusí. Dokonce si tím pleť ještě víc rozhodíte. Pokud denně používáte odličovadla s alkoholem nebo i těžší kalibry jako je Alpa, vaše pleť se brzy přesuší a kožního mazu začne produkovat dvojnásob.

5. Voda

Dostatek vody je základ, na kterém se dá stavět. Voda jen nezahání žízeň, ale proniká hluboko do vaší pokožky. Pomáhá vypnout celulitidu a hydratovat pleť. Každé ráno po probuzení vypijte sklenici čisté vody, a poté si v koupelně opláchněte obličej. Protože právě tyto malé denní rituály vám během pár týdnů pomohou ke krásnější pleti.

Kdo by nějaký ten uhřík neznal. Ti šťastnější se jich odchodem puberty zbaví, ale těch méně šťastných se drží zuby nehty i v dospělosti. Důvod vzniku je prostý.

Pokožku každého člověka tvoří kožní póry. Jsou to takové malé jamky, jejichž účelem je vyplavovat na povrch kožní maz, který pokožku chrání a zvláčňuje. Občas ale naše pleť produkuje kožního mazu přespříliš a ten v průběhu své cesty na povrch kůže viditelně rozšíří kožní póry.

A když se otevřené kožní póry plné mazu spojí s ovzduším, ve kterém žijeme, nastane hotové nadělení. Všude kolem nás totiž poletuje prach, zplodiny z aut nebo sezónní rostlinné pyly. Dámská část populace má navíc ve zvyku zkrášlovat si pleť dekorativní kosmetikou. A protože je kožní maz ze své povahy mastný, krásně na sebe zachytí všechny okolní nečistoty. Ty se pak projeví jako známé černé tečky.

Pokud se chceš černých teček zbavit, nestačí si pleť jen občas vyčistit. Klíčem k úspěchu je pravidelná hloubková péče, která tvorbu kožního mazu zreguluje.

A přesně o kožním mazu a o tom, proč se některým z nás až moc mastí pleť, ti napíšeme příště.

chci masku